Polskie Podziemie – kopalnie, jaskinie, obiekty strategiczne, zespoły piwnic


Polskie Podziemie

 

Adres do korespondencji:
*

 


Spotkania autorskie
Napisali o książce
Autorzy tekstu i zdjęć

Jaskinie:

Jaskinia Ciemna

Jaskinia Głęboka

Jaskinie na Kadzielni

Jaskinia Łokietka

Jaskinia Mechowska

Jaskinia Mroźna

Jaskinia Niedźwiedzia

Jaskinia Nietoperzowa

Jaskinia Raj

Jaskinia Smocza Jama

Jaskinia Wierzchowska Górna


Kopalnie:

Kopalnia soli - Bochnia

Kopalnia kredy - Chełm

Kopalnia żelaza - Częstochowa

Kopalnia węgla - Dąbrowa Górnicza

Kopalnia fluorytu - Kletno

Kopalnia soli - Kłodawa

Kopalnia uranu, sztolnia 9a - Kowary

Kopalnia uranu, sztolnia 19a - Kowary

Kopalnia cyny - Krobica

Kopalnia krzemienia - Krzemionki

Kopalnia łupku - Nowa Ruda

Kopalnia niklu - Szklary

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Kopalnia srebra - Tarnowskie Góry

Kopalnia piasku - Tomaszów Mazowiecki

Kopalnia węgla - Wałbrzych

Kopalnia soli - Wieliczka

Kopalnia magnezytu - Wirki

Kopalnia węgla Guido - Zabrze

Kopalnia węgla Luiza - Zabrze

Sztolnia Ochrowa - Złoty Stok

Kopalnia arsenu - Złoty Stok

Kopalnia miedzi - Złotoryja


Obiekty strategiczne:

Podziemia Będzińskie

Jelenia Góra

Kamienna Góra

Twierdza Kłodzko

Krąpiewo

Fort Legionów - Warszawa

Zamek Książ - Wałbrzych

Osówka

CKiT Walim

Włodarz

Ludwikowice Kłodzkie

MRU

Tunel kolejowy w Strzyżowie

Schron w Szczecinie, dworzec PKP

Schron w Szczecinie, J.Szmaragdowe

Podziemne miasto - Świnoujście

Elektrownia Porąbka-Żar


Piwnice i składy:

Piwnice w Jarosławiu Rynek 14

Piwnice w Jarosławiu Rynek 4,5,6

Piwnice w Kłodzku

Piwnice w Krakowie

Piwnice w Lublinie

Kanał w Łodzi

Piwnice w Opatowie

Wodociągi w Prabutach

Piwnice i kanał w Przemyślu

Piwnice w Rzeszowie

Piwnice w Sandomierzu

 

 

 

 

 















 

Do powstania książki przyczynili się m.in.


Autor tekstu i kilkuset fotografii zamieszczonych w książce. Pisarz i satyryk, z zamiłowania badacz dziejów komunikacji międzymiejskiej w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.
Autor kilkudziesięciu zdjęć. Inżynier, absolwent politechniki. Informatyk, znawca zagadnień sieci komputerowych oraz systemu komputerowego Linux. Miłośnik gór Polski.
Autorka kilku zdjęć. Matematyk, absolwentka politechniki.
Autor trzech zdjęć, zamieszczonych w tomie 1 i 2. Inżynier, absolwent politechniki. Fotograf specjalizujący się m.in. w wykonywaniu zdjęć artystycznych podczas uroczystości zawarcia sakramentu małżeństwa. Gospodarz strony interntowej http://www.arteffect.pl.

Pomysł napisania książki o dziejach poszczególnych podziemnych tras turystycznych w Polsce zrodził się w 2000 roku. Zbieranie materiałów zajęło dwanaście lat. Autor do pisania rozdziałów przystąpił w 2009 r. Jako pierwszy został napisany w lutym 2009 r. rozdział o p.t.t. w Opatowie. Kolejne rozdziały autor pisał, poprawiał i uzupełniał od jesieni 2009 r. do października 2012 r.

Poszukując wiadomości z dziejów tras podziemnych, autor wertował rozmaite gazety i czasopisma, znajdujące się w zasobach takich instytucji, jak Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim, Biblioteka Śląska w Katowicach, Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, Książnica Pomorska w Szczecinie, Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowskich Górach, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu a także biblioteka Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach, redakcja tygodnika Życie Bytomskie w Bytomiu, redakcja tygodnika Trybuna Górnicza w Katowicach i archiwum Dziennika Zachodniego w Katowicach.
Niemało artykułów prasowych ze swoich zbiorów prywatnych udostępniły autorowi inne osoby i instytucje, w tym Jan Krzysztoń ze Szczecina, Tadeusz Świder z Międzyrzecza, Urząd Miejski w Kamiennej Górze, Towarzystwo Miłośników Ziemi Strzyżowskiej ze Strzyżowa, pracownicy zamku Książ w Wałbrzychu.

7-nie kradnij
Przy pisaniu części rozdziałów wykorzystane zostały dokumenty archiwalne, przechowywane przez Archiwum Państwowe we Wrocławiu i przez jego oddziały w Jeleniej Górze i Kamieńcu Ząbkowickim, a także w Archiwum Straży Granicznej w Szczecinie oraz Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Zielonej Górze - delegatura w Gorzowie Wielkopolskim.

Autor wykorzystał niepublikowane dokumenty przechowywane przez takie urzędy, instytucje, organizacje i przedsiębiorstwa, takie jak Muzeum Częstochowskie w Częstochowie, Urząd Miejski w Kamiennej Górze, Podziemna Trasa Turystyczna Kopalnia Węgla w Nowej Rudzie, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej w Tarnowskich Górach, Muzeum Przemysłu i Techniki w Wałbrzychu, Obserwatorium Sejsmologiczne Polskiej Akademii Nauk w Wałbrzychu, Urząd Miejski w Zabrzu, Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Kserokopie dokumentów przechowywanych przez Archiwum Państwowe w Lublinie - oddział w Chełmie udostępniły autorowi Chełmskie Podziemia Kredowe `Labirynt`. Autor wykorzystał także dokumentację, jaką w zbiorach prywatnych posiadali Bogdan Rosicki z Walimia i Andrzej Gustaw z Lubina.

W książce wykorzystane zostały informacje na temat poszczególnych tras podziemnych, przekazane autorowi osobiście, telefonicznie lub pisemnie przez spore grono osób. Są to: Wojciech Ciężkowski (Jaskinia Niedźwiedzia, kopalnia w Kletnie), Jan Dettlaff (Jaskinia Mechowska), Agnieszka Fader (schron w Szczecinie), Piotr Ferdek (Jaskinia Nietoperzowa), Łukasz Fiuta (Lublin), Bartosz Grygorcewicz (Nowa Ruda, Złoty Stok), Stefan Gwóźdź (Sztolnia Czarnego Pstrąga, Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach), Artur Jedynak (Krzemionki), Marek Kandzia (Sztolnia Czarnego Pstrąga, Kopalnia Zabytkowa w Tarnowskich Górach), Piotr Kruszyński (Książ, Osówka, Walim, Włodarz), Wiktor Lubieniecki (Złoty Stok), Piotr Maszkowski (Kamienna Góra, Kłodzko-Twierdza, MRU, Osówka, Walim, Włodarz), Tomasz Marek (kopalnia w Kletnie), Józef Partyka (Jaskinia Ciemna, Jaskinia Łokietka), Bogdan Rosicki (Walim), Dariusz Rzepa (Twierdza Kłodzko, ptt Kłodzko), Andrzej Stroński (Rzeszów), Stanisław Szpil (Bochnia), Kazimierz Szewczyk (Wałbrzych), Tadeusz Świder (MRU), Józef Tworek (Chełm), Grzegorz Urbanek (MRU) oraz Łukasz Zys (Jaskinia Raj).

Wykorzystane w książce fotografie zrobione zostały w latach 2000-2012. Zdjęcia z lat 2000-2006 utrwalono przeważnie aparatem fotograficznym Canon Eos na błonach filmowych firm Konika, Kodak i Fuji. Część zdjęć z lat 2006-2008 wykonano elektronicznym aparatem fotograficznym Olympus SP-500UZ, a większość zdjęć z lat 2008-2012 podobnym aparatem Olympus SP-570UZ. Jednym z pierwszych chronologicznie zdjęć jest to z lutego 2000 r. przedstawiające sople w tomie 2 na str. 64. Natomiast jako ostatnie wykonane zostało 19 czerwca 2012 r. zdjęcie schodów do jaskini w tomie 3 na str. 35.

W lutym 2012 r. decyzję o wydaniu książki podjęło Wydawnictwo Technol z Małopolski. Po ocenie ilości zgromadzonego materiału postanowiono pracę wydać w trzech tomach. Tom pierwszy obejmujący kopalnie ukazał się w kwietniu 2012 r., tom drugi opisujący podziemne obiekty strategiczne w czerwcu 2012 r., a tom trzeci zawierający dzieje jaskiń i piwnic - w listopadzie 2012 r.

Łącze do strony powitalnej.